Näs kompani 1881

Soldattorp och rotenamn

Nr 7 Näs kompani


Generalmönstring den 7 juli 1881


- = Roten indragen till avlöning av underofficer eller musikant.

Saknas sockenangivelse är roten belägen i samma socken som roten på raden ovanför.


Nr  Rote                          Soldatnamn                                            Socken

1     Stora Backa              Stark                                                         Kila

2     Vickersrud                Wikman                                                   Tveta

3     Sjöby                         Sjöman

4     Smerslid                    Svärd (timmerman)

5     Karud                        Karman (vicekorpral)

6     Esketan                      Eskfelt

7     Rud                            Rudfelt

8     Dottebol                     Bodén

9     Skärsmyr                    Skär

10   Hulta                          Hultfelt

11   Billsvik                       Bill

12   Backa                         Lans

13   Håverud                     Håfman

14   Getebol                      Rapp (korpral)

15   Järnbol                       -        (indraget)

16   Guttane                      Guttman

17   Lerbyn                       Lerman

18   Valnäs                        Wahl

19   Fagerås                      Åhs                                                          By

20   Gunnarsbol                Fager

21   Smersbol                   Smerfelt

22   Återslöp                     Edfelt

23   Södra Sunsa               Sundfelt

24   Norra Sunsa               Sundberg

25   Spesslanda                 Spets

26   Borgene                     Edman

27   Rolfserud                   Rolfsman

28   Norra Bäck                -        (indraget)

29   Södra Bäck                -        (indraget)

30   Norra Skane              Bod (trumslagare)

31   Rud                            Rudman

32   Spesshult                   Sköld (korpral)

33   Västby                       Westberg

34   Hargene                     Hardin

35   Arvsbyn                     -        (indraget)

36   Öcken                        Frisk

37   Sulerud                      -        (indraget)

38   Norra Hög                 Hög                                                          Huggenäs

39   Göstatorp                  Björk

40   Västra Uggelsäter     Berg (vicekorpral)

41   Södra Hög                 Högfelt

42   Östra Uggelsäter       Gren

43   Skåperud                   Skott (korpral)

44   Brosäter                     -        (indraget)                                       Bro

45   Sterserud                   Strid (vicekorpral)

46   Norra Sjole                Nyman (sjukvårdssoldat)

47   Nolby                         -        (indraget)

48   Backa                         Backberg

49   Södra Sjole                Sjolin

50   Källserud                   -        (volontär)

51   Labbetan                    Näs (timmerman)

52   Ingerud                       Ingman (dist.korpral)

53   Gäddevik                    Dufva (trumslagare)

54   Löved                         Löf

55   Bockerud                   Skog                                                        Ny

56   Mellgården                Mellberg

57   Våle                           Stål

58   Takene                       -        (volontär)

59   Hällbostad                 Hellberg

60   Grorud                       Qvist (sjukvårdssoldat)

61   Rördalen                    Rör

62   Örrud                         Örfelt

63   Ramstad                     Ramm (vicekorpral)

64   Rammerud                 Fält                                                          Botilsäter

65   Järnerud                     Jern

66   Skarked                      Ed

67   Herrestad                    -        (indraget)

68   Puckerud                    Fors

69   Byn                            Pettersson (spel i nummer)

70   Kalvhagen                  Hagman

71   Rud                             Rudberg

72   Smedstad                    Smed

73   Larserud                     Lager

74   Övergården                Öfver

75   Erserud                       Frid (timmerman)

76   Olserud                       Olfelt

77   Siggerud                     -        (volontär)

78   Finnestad                    Finn

79   Valdersrud                  Blom

80   Torserud                     Thor

81   Finserud                     Finsberg

82   Torverud                    Torfman (vicekorpral)                             Ölserud

83   Norra Grimhult          Grim

84   Grimbråten                 Grimberg

85   Olserud                       Olsman

86   Byn                             Byfelt (timmerman)

87   Knappa                       Thorén (vicekorpral)

88   Hälleshult                   Häll

89   Ekhammar                  Ek

90   Gullsjö                        Sjö

91   Averstad                      Afverberg

92   Barud                          Barud                                                     Millesvik

93   Nordtorp                     Nord

94   Hult                             Hult

95   Norra Torp                  Tapper

96   Östra Torp                   Torp

97   Vänsberg                     Wänsberg

98   Prästgården                 Hertsfeldt (trumslagare)                         Ölserud

99   Stegelsrud                   Holmgren (dist.korpral)                         Millesvik

100 Dåverud                      Dahl

101 Flåvik                          Wik

102 Prästgården                 Prestfelt

103 Valdersrud                  Wall                                                         Eskilsäter

104 Gunnerud                    -        (volontär)

105 Rud                             Rud

106 Geterud                       Hjelm

107 Godås                          Rask (korpral)

108 Gaperhult                    Blomgren

109 Björud                         -        (volontär)

110 -                                   -        (volontär)

111 -                                   -        (volontär)

 


 


 


 



Copyright © 2020. Löntorpet Produktion. All Rights Reserved